ForumLider
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanmak için Lütfen Üye Olunuz.
ForumLider

Private Serverler Online Oyunlar Pc Oyunları

Giriş yap

Şifremi unuttumReview http://forumlider.yetkin-forum.com on alexa.com

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Nokia N97 Mini İnceleme Özellikleri Fiyatı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Nokia N97 Mini İnceleme Özellikleri Fiyatı Bir Çarş. Nis. 07, 2010 8:11 pm

sino45

avatar
Admin
Admin
Giriş


Aynı isme ve aynı görünüşe sahip olan mini modelinin özellikleri de büyük abisinden pek geri kalmıyor. Ancak ikisi arasındaki farkları daha net bir şekilde ortaya koymak ve eğer bir N97 almayı düşünüyorsanız tercih yapmadan önde her şeyi bilmenizi sağlamak için detaylı bir test yaptık. Elbette bu makalemiz, modeli almayı düşünmeyen, ancak modelleri kıyaslamayı sevenler için de yararlı ve en önemlisi keyifli olacaktır.
Nokia N97 mini: N97′nin geç doğan ikizi
Güçlü yanları: Abisi N97 gerçekten iyi bir telefondu ve mini de onun adını taşımayı hak eden bir cep telefonu. Boyutlarının küçülmesi onu olumsuz etkilememiş. Veri aktarım standartlarına baktığımızda oldukça etkileyici olduğunu görüyoruz: HSCSD, GPRS, EDGE, HSDPA (3.6 Mbps hıza kadar) ve WiFi (802.11 b / g).
Orijinal N97 ile aynı veri standartlarına sahip. Bunlar arasında WiFi gerçekten de önemli ve akıllı telefonlar arasında tüketiciler, beğendikleri pek çok modelden WiFi olmadığı için kolayca vazgeçiyor. Ülkemizdeki 3G paketlerindeki kota, tüketicileri cepte interneti WiFi üzerinden kullanmaya yöneltiyor. En son firmware olan 2.0′ın da kurulabildiği telefon test sürümünden sonra muhtemelen piyasaya güncel yazılımla çıkacaktır.
Yeni yazılım…


Yeni yazılım, donanım kadar önemli. Yeni hizmetler, widgetler, kinetik scroll özelliği, yeni zoom teknolojisi ve daha fazlası yeni yazılım ile mümkün oluyor. Nokia World‘de sergilenen cihazlarda 2.0 yoktu, bu yüzden daha erken bir incelemenin sonucunda bu telefon 2.0′lı halinden çok daha zayıf çıkardı.
Yeni çevirmeli zoom özelliği internet sayfalarına yakınlaştırma yapmayı sağlıyor. Ancak Linux kurulu olan Nokia N900 modelinde olduğu kadar iyi çalıştığını söylemek zor. Yeni bir hizmet olan “Life Casting with Ovi“, bulunduğunu mekanı Facebook üzerinden arkadaşlarınızla paylaşmaya olanak tanıyor. Gürültülü bir eğlence mekanında, bağırarak adres tarif etmenize gerek bırakmıyor.
İlk bakışta göze çarpan, rahatsız edici hiçbir zayıflık yok. Detaylı incelemede ise 32 GB‘lık hafızanın 8GB’a düşürülmüş olması önemli bir zayıflık. Bir diğer önemli zayıflık ise 3G standardının ancak 3.6 Mbps hızı desteklemesi. Oysa ülkemizde satılan 3G paketlerinin hızı 7.2 Mbps‘ye ulaşıyor.
Ekran boyu ve pil ömrü


Küçülen N97′nin ekranı 3.5 inçten, 3.2′ye iniyor. iPhone hayranlarının beklediği türde bir kapasitif dokunmatik hissiyatına hala sahip değil. O akıcılığa ulaşamıyor.
N97′nin pil ömrü 6.7 saat olarak açıklanıyor ancak tam şarjda testlerde 4.5 saat konuşmak mümkün.
5MP‘lik kamerasının lensi kapakla değil, camla korunuyor. Bu sayede bazı N97′lerde bildirilen kapağın lensi çizme sorununa da rastlanmıyor. Bu da oldukça büyük bir artı
Multimedya
N97 Mini, multimedya açısından rahatlıkla N97 ile kıyaslanabilecek bir telefon. Yazılım hataları giderilmiş, pek çok düzeltme yapılmış. Test çekimleri çok başarılı ve resim kalitesinde, çekilen videolarda hiçbir sorun yok.
Hoparlörleri oldukça güçlü bir telefon. Stereo hoparlörleriyle dışarıya müzik dinletmek mümkün. Elbette kulaklık daha iyi bir tercih, N97 mini, üzerindeki 3.5 milimetrelik kulaklık girişiyle de takdirimizi topluyor. Kullanıcının istediği kulaklığı kullanabilmesi için bu standart çok önemli.
Multimedya zengini ve ergonomik


Mini, multimedya açısından tam boy N97′nin bütün güçlü yanlarını taşıyor ve hatta bunlardan bazılarını daha iyi yapıyor. Bu yüzden N97′ye kıyasla multimedya açısından zayıf bir yanı yok. A-GPS, 5 megapiksel kamera, video ve MP3 çalıyor, radyosu, oyunları, Ovi-store bağlantısı, gereken her şeyi var.
Ergonomi
113 x 53 x 14 milimetrelik boyutuyla N97 mini, N97′den çok daha çekici ve elde taşıması, kullanması rahat bir telefon. İki telefon arasındaki boyut farkı çok büyük gözükmese de telefonu elinizde tutarken ve kullanırken farkın büyük olduğunu anlıyorsunuz.
Kayan kapak


Üstelik sol taraftaki navigasyon tuşu gittiği için tuşlar arasında daha fazla mesafe var ve klasik klavyeye göre daha rahat. QWERTY klavyesinin basınç noktaları çok iyi ayarlanmış, bu klavyeyi kullanmak çok rahat. Klavyeli ya da klavyesiz, sadece dokunmatik telefonlara göre bu QWERTY klavye, kullanıcıya büyük bir hız ve rahatlık kazandırıyor. Dokunmatik klavyeye yazmakla, gerçek bir klavye kullanmak arasında dev bir fark var.
N97 mini, N97′den çok daha ergonomik bir telefon, bunda telefonun arka kısmın metal yapısının da katkısı var. Ancak N97 ile kıyaslandığında kayan mekanizma çok daha sert. Klavyeyi açmak için daha çok güç kullanmak gerekiyor, bu da telefonun en rahatsız edici yanı.
Sonuç olarak


N97 mini, ismini hak eden çok iyi bir cep telefonu. Nokia amiral gemisini aynı güçte tutarak daha küçük yapmayı başarmış. Daha kompakt, daha ergonomik bir telefon olmuş.
Buna karşın ekran boyutundan ve pil ömründen biraz, hafızadan büyük ölçüde feragat etmek gerekiyor. Tam boy N97 ile N97 mini arasında karar vermek oldukça zor. Herhalde çoğu kullanıcı için aradaki tercih faktörü fiyat olacaktır. Yurt dışında 470 Euro’ya satılan N97, 560 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılacak olan N97 mini’ye göre bariz fiyat avantajına sahip.

Alternatif:

Kayan QWERTY klavyeden fedakarlık edebilenler için iyi bir alternatif, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olabilir. GPS, 3.2Mp kamera, Symbian S60 sürüm 5.0, HSDPA ve WiFi’ye sahip model yurt dışında 230 Euro’luk fiyatıyla çok daha ucuz. Elbette bir amiral gemisi değil ancak güçlü ve kullanışlı bir alternatif.


_________________
TEK YOL DEVRİM!

Foruma Destek Olmak , Daha İyi Bir Hizmet Vermemizi Sağlamak İçin Lütfen Burdan Üye Olunuz.
forumlider.yetkin-forum.com/profile.forum?mode=register/

Kullanıcı profilini gör http://forumlider.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz