ForumLider
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanmak için Lütfen Üye Olunuz.
ForumLider

Private Serverler Online Oyunlar Pc Oyunları

Giriş yap

Şifremi unuttumReview http://forumlider.yetkin-forum.com on alexa.com

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Capsized 2011 Full İndir Yükle Download Tek Link

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

sino45

avatar
Admin
Admin
Platform oyunları eski ihtişamından uzak olsa da yavaş yavaş piyasada yaygınlaşmaya başladı. Bunun en büyük sebebinin fiyat olduğu aşikâr. Diğer türlerin kaliteli yapımlarının fiyatına 4-5 adet kaliteli platform oyunu satın almak mümkün. Steam’den örneklersek; fiyatı 50 dolar olan kaliteli bir FPS oyunu yerine 10 dolarlık 5 adet eğlence delisi platform oyunu satın alabiliyorsunuz ki kümülatif olarak düşündüğünüzde (çevrimiçi çoklu oyuncu seçeneğiyle öne çıkmış oyunlar hariç) daha uzun oyun süresine ve eğlenceye kavuşuyorsunuz. TrGamer olarak biz bu aşamada devreye giriyor ve bu 10 dolarlık tercihlerin yerinde olması için sizleri bilgilendirme gayesinde buluşuyoruz. Elbette tek tek karar vermiyoruz bu hususta. Ekipteki arkadaşlarla okurlara makul tavsiyeler vermenin yanında (her birimizin oyuncu olduğunu göz önünde bulundurarak) bireysel anlamda da güzel vakit geçirebileceğimiz oyunları bulabilmek adına fikir alışverişleri yapmaktayız. Platform türünün yıllardan sonra sevdiğim oyun türleri olan RPG ve strateji oyunları arasına girmesini sağlamış Emre Acar'ın bu konudaki tavsiyelerini es geçmemek gerekli. Bilhassa platform oyunlarından bahsediyorsak Emre'nin "Bu oyuna dikkat!" cümlesini kullandığı yapımların fiyatlarının hakkını katbekat vereceklerinden şüphemiz olmuyor. Daha önceki tutarlı tespitlerinin verdiği güvenle "İlginç bir oyuna benziyor." biçiminde nitelendirdiği Capsized'ı da Steam üzerinden edinmekte gecikmedim. Şimdi 9.99 dolarlık eğlence yatırımımızın başarılı olup olmadığına birlikte göz atalım.

Kaptan, bilinmeyen bir cisme yaklaşıyoruz!

Oyun menüsünün en üstündeki senaryo seçeneğinden başlayalım. Oyunun senaryosu vasat ki kıracağımız puanların çoğunu bu aşamada kullanıyoruz. Senaryoyu özetlersek; "uzay gemisine göktaşı çarpar, mürettebat uzaylılarla dolu bir gezegene (kazayla karışık) mecburi iniş yapar ve olaylar gelişir." tarzında klişe bir hikâyemiz var. Anlayacağınız, kazadan canlı kurtulan astronotumuzla gezegen keşfine çıkıyoruz. Platform türünden kaynaklanan "senaryo içerisinde derin bir amaç taşımayan ancak oynanışta zorluk çıkartmalı" görevleri çeşitlendirebilmek için böylesine yüzeysel bir senaryo seçtiklerini varsayabiliriz. Varsayımlarımızla puanını yükseltmeye çabaladığımız oyunumuzun bu torpillerimizi hak edip etmediğine büyütecimizi yaklaştırdıkça karar vereceğiz.


Başarılı senaryoya sahip kimi oyunlarda eğlence, ses, grafik gibi öğelerin ağır basması sonucu senaryoya aldırmaksızın oyuna karıştığımız duygusuna kapılırız. Capsized'ı da bu grup içerisine dahil etmemiz tutarlı olacaktır. Oyunun senaryo seçeneği 12 bölümden oluşuyor ve kısa oynanış süresine sahip bu bölümlerde farklı farklı görevleri yerine getiriyoruz. Senaryo seçeneğini oyun kolu bağlamak kaydıyla ortaklaşa (Co-op) oynama şansına da sahibiz. Trine'dan hatırlayacağımız üzere, ortaklaşa oyun alternatifinin bulunması sıkılan bir arkadaşınız varsa bambaşka bir eğlence deneyimi sunuyor. İlk bölümü bir nevi eğitim (Tutorial) bölümü olmasından mütevellit tanım dışında tutarsak mürettebatımızdan hayatta kalanları kurtarmak, gezegendeki başlıca yaratıkları öldürmek gibi görev varyasyonları bizleri bekliyor.

Hoplayıver astronot!

Oynanış, platform türünün anahtar kelimesi olsa gerek. Alien Trap de bunun farkında olacak ki oynanışa ayrı bir özen göstermişler. Girdiğiniz her bölümde fazladan canlarınız ve sınırsız cephaneli tabancanız yanınızda oluyor. Zarar görüp sağlık göstergenizi belli seviyelerin altına düşürdükçe ekranda çatlaklar, kan lekeleri gibi izler oluşuyor. Çok şaşaalı bir görsellik sunduğundan bahsedemesek de bu detay oyuna renk katmış. Oyun süresince bulduğunuz, atmosfere uygun silahlar ve geçici özellikler vasıtasıyla tekdüze oynanıştan uzak durulduğunu fark ediyorsunuz. Bölüme girmeden önce seçtiğiniz zorluğa, ulaşabildiğiniz gizli bölgelere, ölme, öldürme rakamlarınıza ve bölümü tamamlama sürenize göre puan kazanıyorsunuz. Oyun içerisinde ulaşmanız gereken yer ya da görev objeniz sürekli işaret ediliyor. Bu da harita vs. zaman kayıplarına girmemeniz ve oyundan kopmamanız açısından faydalı bir özellik. Yaratıklar ahım şahım çeşitliliğe sahip olmasa da ayarında bir çeşitlilik sunduğu izlenimini bıraktı şahsımda. Kaç tane uzaylı gördüm ki çeşitliliğinden şikayet edeyim yahu?

Yerde bularak kazanılan geçici özelliklerin yanında fabrika çıkışı gelen, kalıcı bazı özellikleriniz de var ki oynanışta rutinliği engelleyen asıl etken bunlar oluyor. Çoğu ileri teknoloji temalı oyunda rastladığımız JetPack’in eksikliğiyle karşılaşmak üzücü olurdu. JetPack’imizin sınırı var ve bulduğumuz yakıtlarla çalışır hale geliyor. JetPack’in yanı sıra Gravity Hook’a sahibiz. Bu araç, Batman misali yüzeylere kanca fırlatmanızı ve oraya asılmanızı sağlıyor. Gravity Hook’un diğer önemli özelliği de cisimleri tutup fırlatma, hareket ettirme gibi olanaklar sunması. Astronotumuzun hava basma(!) özelliği de mevcut. Bu yetenek de astronotumuzun cisimleri, yaratıkları kendisinden uzaklaştırması ya da yüzeylere uygulanarak ters yönde hareket etme maksadıyla elimizin altında bulunuyor. Karanlık bölümler için tasarlanmış el fenerimizi unutmayalım. Son olarak duvara asılma vasfımızdan söz etmek gerekli. Sağdaki, soldaki bir yüzeye doğru hareket etmek koşuluyla aşağı düşmeden o yüzeyde bekleyebiliyorsunuz. Tüm bu özellikler birleştiğinde hoplayıp zıplayıp uzaylı avlayan bir astronot haline geliyorsunuz. Özelliklerin kullanımına dair bilgileri senaryo seçeneğinin ilk bölümünde rahatlıkla öğrenebileceğinizin de altını çizelim.

Uzayda yalnızlık

"Arcade" altında bizleri "Bot Match", "Time Trial", "Survival", "Armless" ve "Duel" oyun seçenekleri bekliyor. İsimleri az çok içeriklerini belli etse de açıklamakta fayda var. "Bot Match", yapay zekâ kontrollü rakiplerle birbirinizi öldürmeye çalıştığınız bir seçenek. Bu aşamada en büyük eleştiriyi çoklu oyuncu seçeneğinin olması hususunda yapıyoruz. Çoklu oyuncu desteği bulunsa ve bu seçenekleri diğer oyuncularla birlikte oynayabilseydik oyunun sistemlerdeki ömrü çok daha uzun olabilirdi. "Time Trial" zamana; "Survival" ise azalan oksijen tüpünüze karşı bir yetenek mücadelesi olarak tasvir edilebilir. "Armless" seçeneğinde silah kullanmadan belirli bir noktaya ulaşmanız isteniyor. "Duel" seçeneğinde de oyun kolu yardımıyla oyuna dahil ettiğiniz arkadaşınızla birbirinizi avlıyorsunuz. Seçeneklerin eğlenceli oldukları şüphe götürmese de çoklu oyuncu desteğinin noksanlığı altında yeniden oynanabilirlikleri düşük.


Grafiklere incelemenin başında değinmedim çünkü ayrı bir satır, paragraf hak edecek kadar hoş bir çizim dünyasına davet ediliyoruz. Yeşil, gri tonların ağırlıkta olduğu, sanat eseri niteliğindeki tasarımlar göz okşuyor. Bazen düşman olan yaratıklar ve kendi halinde dolananları birbirine karıştırıp kurşunlarımızı boşa harcama ihtimalimiz bulunsa da yakın tonda renklerin kullanılması kesinlikle yerinde bir karar olmuş. Yerden toplanan eşyaların yine aynı renklere sahip olmaları da bu düzen içerisine yerleştirilince bu dozda bir çizim cümbüşünün nasıl göz yormadığı anlaşılabiliyor. Ortamdaki vahşilik, yaratıkların tasarımları, hafif kasvetli ortam gayet iyi yansıtılmış. Üstelik sistem gereksinimi konusunda da çağımız oyunlarına nazaran bayağı cimri. Şu an bir arkadaşım dizüstü bilgisayarında Intel T4500 işlemci, 2 GB DDR3 1333 Mhz bellek ve Intel GMA4500 ekran kartından oluşan konfigürasyonuyla rahatlıkla oynayabiliyor oyunu. Grafiklerin yanında seslere de büyük bir parantez açmalı. Tasarımları bile geride bırakacak kadar başarılı müziklerle karşılaşıyorsunuz zira. Karamsar, az buçuk Psychedelic müzikler seçildiği iddia edilebilir fakat uzay gemisi kaza yapmış, mürettebatı dağılmış, uzaylılarla dolu koca gezegene bir başına giriş yapmış bir astronotun hikâyesini pozitif müzikler eşliğinde yaşamak pek uygun kaçmayabilirdi. Oyun içi sesler de o mistik ve teknolojik havayı desteklemekte. Ayrıca müzikleriyle kalbimi çalsa da "Bir Braid değil." şeklindeki naçizane yorumumu eklemek isterim.

En ekonomik uzay yolculuğu

Vasat senaryo ile çoklu oyuncu desteğinin eksikliğinin yanında eğlenceye doyuran oynanış, farklı oyun seçenekleri, ortaklaşa oynama imkânı, hoş grafikleri ve enfes müzikleriyle oynanmayı kesinlikle hak eden bir platform oyunu Capsized. Yazının başında belirttiğimiz fiyat/performans testimizden rahatlıkla geçtiği görülüyor. Gerçi oyunu oynamadan önce Demo'sunu denemeniz en mantıklı tercih olacaktır. Bilahare "Oyunu beğenmedim, paramı ver!" diye yakama yapışmanız halinde dağcı kancamı, elektrikli süpürgemi ve el fenerimi alıp uzaya kaçmak zorunda kalabilirim. Uzayın derinliklerinde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle.

FileServe:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

NetLoad:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

UploadStation:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

WUpload:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Uploaded:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Rar Şifresi : [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]


_________________
TEK YOL DEVRİM!

Foruma Destek Olmak , Daha İyi Bir Hizmet Vermemizi Sağlamak İçin Lütfen Burdan Üye Olunuz.
forumlider.yetkin-forum.com/profile.forum?mode=register/

Kullanıcı profilini gör http://forumlider.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz