ForumLider
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanmak için Lütfen Üye Olunuz.
ForumLider

Private Serverler Online Oyunlar Pc Oyunları

Giriş yap

Şifremi unuttumReview http://forumlider.yetkin-forum.com on alexa.com

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

kurtlar vadisi pusu

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 kurtlar vadisi pusu Bir C.tesi Ağus. 21, 2010 10:19 pm

newasl


Süper Üye
Süper Üye
ATV KARARI

M.NECATİ ŞAŞMAZ hakkında

“ SENDE MI POLAT? ” , “ ASIL KURTLAR VADISI İSTANBUL GECELERI. ”Başlığı ile ATV 05.01.2005 Tarihli ANA HABER BÜLTENİNDE yapılan Haber :

“ Dizide çatışmaların içine girer ,en tehlikeli katillerle boğuşur ama Polat ALEMDAR’a kolay kolay bir şey olmazdı.Ne var ki yılbaşı akşamı çıkan bir tartışmanın ortasında kalan Polat yani Kurtlar Vadisi’nin baş rol oyuncusu Necati ŞAŞMAZ basında yer alan iddialara göre yumruklardan kendisini kurtaramadı.(Ekranda yazı:Sen de mi Polat? Asıl Kurtlar Vadisi İstanbul Geceleri.) Kurtlar Vadisi kavga ,gürültü ve silah sesleri altında süren bir dizi.Ama dizi oyuncuları gerçek hayatta hiçte sanıldıkları gibi değil.Arkamdaki otelin içindeki bir restoranda yılbaşı gecesi ilginç bir kavga yaşandı.Dizide asla el kaldırılamayacak Polat Alemdar bir kavganın içinde buldu kendisini.Dizinin eski oyuncularından Müge Ulusoy,yine aynı dizide Laz Ziya ‘nın kızını oynayan İpek Tenolcay ve Necati Şaşmaz’ın ağbisi aynı zamanda Kurtlar Vadisi dizisinin senaristlerinden Raci ŞAŞMAZ aynı masada yeni yılı karşılamaya hazırlanıyorlardı.İlerleyen saatlerde Ulusoy’un iki arkadaşı daha masaya oturdu.Bu iki kişi alkolünde etkisiyle yan masadaki bir grupla kavga etmeye başladı.İddiaya göre olay şöyle gerçekleşti:Polat Alemdar yani Necati Şaşmaz iki grubun arasıdaki bir kavganın ortasında kaldı ve yumruklardan oda nasibini aldı. Yani dizide yan gözle bile bakanın ocağını kurutan Polat ALEMDAR gerçek hayatta öyle pataklanmıştı ki yediği yumrukla burnundan su gibi kan akmıştı. Lokanta yöneticileri kavganın varlığını doğrulamalarına rağmen ŞAŞMAZ’ın olayla ilgisi bulunmadığını öne sürdüler.Şimdi herkes bugün Amerika’ya giden Necati ŞAŞMAZ’ın yapacağı açıklamayı merakla bekliyor.”

M.Necati ŞAŞMAZ adına Davacı olarak İSTANBUL 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2005/9 Es., no.lu KARARI :

“ Davanın kısmen kabulü ile ………………..MANEVİ TAZMİNATIN dava tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte DAVALIDAN TAHSİLİNE…..”

CINE 5 KARARI

M.NECATİ ŞAŞMAZ hakkında

“ KARİZMA YERLE BİR “, “ KURTLAR GAZİSİ ”, “ MAFYA BABASI BARDA DAYAK YEDİ “
Başlığı ile CINE 5 TV 05.01.2005 Tarihli ANA HABER BÜLTENİNDE yapılan Haber :

“ Mafya babasına dayak!Kurtlar Vadisi’nin gözüpek ,etrafına dehşet saçan babası Polat Alemdar gittiği barda dayak yedi! Mafya babası barda dayak yedi! (Alt yazı:Kurtlar Gazisi!) İzlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi dizisinin kabadayısı Polat yılbaşı gecesi eğlenmeye gittiği barda çıkan kavgada dayak yedi.(Ekranda Kurtlar Gazisi yazısı görünmeye devam ediyor) Dizide Polat Alemdar karakteriyle ülkenin tüm baronlarını dize getiren ortalığı yakıp ,yıkan Necati ŞAŞMAZ yılbaşı gecesi Raci ŞAŞMAZ ve bazı oyuncularla eğlenirken çıkan kavgada aldığı yumrukla burnu kanadı.Olayı doğrulayan işletmenin müdürü,kavganın başka bir masada çıktığını söyledi ve Necati ŞAŞMAZ’ ın burnunun yaşanan arbedede isabet eden bir yumruktan dolayı kanadığını belirtti.Dizide yaptıklarıyla hayranlarının büyük beğenisini kazanan Polat ALEMDAR yaşanan bu olayla karizmasını çizdirmişe benziyor ”

M.Necati ŞAŞMAZ adına Davacı olarak İSTANBUL 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2005/8 Es., 2005/290 kar. no.lu YARGITAY’CA ONANAN KESİNLEŞMİŞ KARAR ÖZETİ :

“ …Kullanılan slogan ve sözler davacının kişilik haklarına aykırılık oluşturmaktadır.Davalı yanca , yapılan haber gerçeğe uygun bulunmalıdır.Kurtlar gazisi, Polat dayak yedi gibi ibareler kişinin toplum önündeki şeref ve haysiyetini zedeleyici bir nitelik taşımaktadır.Gazi kelimesinin içerdiği anlam kurtlar gazisi dizilişinde kullanılmak suretiyle aşağılayıcı , küçültücü bir imaj ortaya konmak istenmiştir.Davalı, davacının dizide rol aldığı karakteri ile gerçek hayattaki kişiliğini özdeşleştirme yoluna gitmiş olup, buna hakkı bulunmamaktadır…..

Davacının kişilik haklarının hukuka aykırı olarak saldırıya uğraması sebebi ile, saldırı oluşturan eylem ve olayın özelliği yanında tarafların durumu, sıfatı, iştigal ettikleri makam ve kamu huzurundaki konumları ile diğer sosyal ve ekonomi değerler de dikkate alınarak davacıda manevi huzuru doğurmayı gerçekleştirecek bir miktar tazminatın davalıdan tahsili ile davacıya verilmesine ilişkin olarak aşağıdaki hüküm kurulmuştur…..”

FLASH TV KARARI

M.NECATİ ŞAŞMAZ hakkında

“ POLAT YILBAŞI GECESİ DAYAK YEDİ...KURTLAR GAZİSİ “
Başlığı ile FLASH Televizyonu 05.01.2005 Tarihli ANA HABER BÜLTENİNDE yapılan Haber :

“ Kurtlar Vadisinin Polatı’nın yılbaşı gecesi karıştığı kavgada burnunun kırıldığı ortaya çıktı.(Alt yazı:Polat yılbaşı gecesi dayak yedi..KURTLAR GAZİSİ) Kurtlar Vadisi dizisinin babası Polat karakterini iyice benimseyen Necati ŞAŞMAZ gittiği barda kavga çıkardı. Necati ;Şaşmaz abisi ve dizinin yapımcısı yan masadaki müşterilerle kavgaya tutuştu. Kavgada karşı taraftan bir kişi başına vurulan şişeyle yaralandı. Polat’ın bu tavrı “kendilerini iyice mafya sanıyorlar “ yorumlarına neden oldu. ”

M.Necati ŞAŞMAZ adına Davacı olarak BEYOĞLU 3. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2005/12 Es., 2005/395 kar. no.lu YARGITAY’CA ONANIP KESİNLEŞEN KARAR ÖZETİ :

“ ….Diğer bir anlatımla basın olayları izleme, araştırma, değerlendirme, yayma ve böylece kişileri bilgilendirme, öğretme, aydınlatma, yönlendirme yetki ve sorumluluğuna sahiptir.Nevarki basının bu ayrıcalık taşıyan konumu ve özgürlüğü tüm özgürlüklerde olduğu gibi sınırsız değildir.Yayınlarında gerek Anayasanın temel hak ve özgürlükler bölümünde yer alan ve gerekse Medeni Kanunun 24,25 ile Borçlar Kanununun 49. maddelerinde düzenlenen ve yine özel yasalarda güvence altına alınmış bulunan kişilik haklarına saldırıda bulunulmaması zorunlu ve gereklidir.

………………….

Tüm bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere orta yerde basın özgürlüğüyle açıklanması mümkün olmayan , doğrudan doğruya davacının kişilik haklarına ağır bir saldırı teşkil eden olgu vardır.Davacı olayın olduğu tarihlerde Show Tv adlıkanalda yayımlanan (Kurtlar Vadisi) adlı dizinin başrol oyuncusudur.Bu dizinin ülke genelinde izlenme rekorları kırdığı, dosyada dillendirilmesine gerek görülmeyecek şekilde bilinen bir husustur.Davacının geniş halk kitleleri yanında sempati ve sevgisinin olduğu şüphesizdir.Bu dizi ile ilgili günlük gazetelerde , dergilerde, radyo ve televizyonlarda verilen haberler bilinmektedir.Nitekim davalının bu yayından sonra dosyaya konulan gazete küpürlerinden anlaşıldığı üzere köşe yazıları çıkmıştır.Tüm bu sebeplerle davalı tarafın bu gerçek dışı haber ve görüntüleri üzerine, davacının mesleki ve ekonomik geleceği ile ilgili kaygı duyması da doğaldır.Aslında haberde davacının kişiliği ve dizide canlandırdığı kişilik ile alay edilmektedir.O halde davanın esasta haklı olduğunun kabulü gerekir.

…………………….”

MİLLİYET KARARI

M.NECATİ ŞAŞMAZ hakkında

“ POLAT YENİ YILA DAYAKLA GİRDİ “ , “ KURTLAR GAZİSİ ”

Başlığı ile MİLLİYET GAZETESİ 05.01.2005 Tarihli sayısının 1. ve 2. sayfalarında yapılan Haber :

“ Kurtlar Vadisinin sert çocuğu “Polat’ı canlandıran Necati ŞAŞMAZ, yılbaşı gecesi dayak yedi.Kavgada Şaşmaz’ın burnu kanadı.” , “ Kurtlar Vadisi’nin Polat’ı Necati ŞAŞMAZ, yılbaşı gecesi gittiği Margaux’ta bir tartışmanın ortasına düştü.Yediği yumrukla Şaşmaz’ın burnu kanadı.……………………”

M.Necati ŞAŞMAZ adına Davacı olarak BAĞCILAR 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2005/10 Es., 2006/450 kar. no.lu KARAR ÖZETİ :

“…….. Ancak ilgi odağı olan film baş oyuncusu Polat rolünü oynayan davacı M.Necati ŞAŞMAZ’ın gerek tanıklar İpek TENOLCAY,Müge ULUSOY ve Nevzat YAKIŞIRBOY ‘un ifade örnekleri ve gerekse sunulan yakın çekim fotoğraflarına göre yazıda belirtildiği şekilde her hangi bir dayak yemediği, tanık beyanları ile davacının yılbaşını arkadaşlarıyla kutlamaya gittiği yerde her hangi bir olay olmadığı, değil yumruk yediği ve burnunun kanadığı , olayın hiç oluşmadığı, davacının arkadaşlarını kutlayıp çıktıktan sonra olayın olduğu, olay anında davacının olay yerinde bulunmadığı, böylece toplumda ilgi odağı olan bir baş rol oyuncusunun hakkında yazılan yazı gıyabında olan olayların gerçeğe aykırı bir şekilde yazıldığı, ayrıca Türk Toplumunda dayak yemenin küçültücü ve taciz edici bir mana taşıdığı bilindiğinden , bu çerçevede yapılan yayının hukuka aykırı olduğu, yayınının sınırsız olamayacağı , her ne kadar Anayasanın 28. maddesinde yayın hakkının ilkeleri güvence altına alınmış ise de , öte yandan Medeni Kanununun 24 ve 25. maddeleri ile Borçlar Kanununun 49. maddesi hukuka aykırı yayının sorumluluk gerektirdiği ve sınırlar koyduğu görülmüştür.

Durum böyle olunca, davacının muhatap olmadığı bir olaydan dolayı sanki davacının yılbaşı kutlamalarında varmış gibi ve çıkan bir olayda dayak yemiş gibi yayın yapılması ve bundan üzüntü duyması tabi bir olgudur. “
…………………….
Açılan davanın ……………… YTL.sinin KABULÜ ile……”

TAKVİM KARARI

M.NECATİ ŞAŞMAZ hakkında

TAKVİM GAZETESİ 04.06.2006 Tarihli sayısı 1.ve 2.sayfalarında “ KURTLAR VADİSİ-İRAN”, “POLAT’I ROMEO’YA ÇEVİREN AŞK!” başlıkları ile, 05.06.2006 Tarihli sayısı 1.ve 2.sayfalarında “POLAT ALEMDAR İÇİN AŞK ESTETİĞİ”, “ POLAT İÇİN ‘ OPERASYON ’ “ başlıkları ile , TAKVİM GAZETESİ 06.06.2006 Tarihli sayısının 2. sayfasında “ ELNAZ’A SUS EMRİ ” başlığı ile yapılan Haberler :

“ KURTLAR VADİSİ – İRAN Vadinin Polat’ının son sevgilisi İranlı Yazar- BELGRAD ORMANLARI’NDA RANDEVU , POLAT’I ROMEO’YA ÇEVİREN AŞK ! Kurtlar Vadisi’nin Polat’ı Necati Şaşmaz, gönlünü İranlı güzel Elnaz’a kaptırdı.İkili sık sık 5 yıldızlı otellerde ve Belgrad Ormanı’nda buluşuyor, OLAY KİTABIN YAZARI, GALADA TANIŞTILAR “ başlıkları ve “ Kurtlar Vadisi Irak ile Türkiye-ABD ilişkilerini bozan vadinin Polat’ı yani Necati Şaşmaz, bir krize daha neden olacak.Çünkü Şaşmaz, bu kez de “ İnternette Hayali Sevişmeler “ kitabının İranlı yazarı Elnaz Pirayesh ile birlikte.İkili, Belgrad Ormanları’ndaki pansiyonlarda sık sık buluşuyormuş….”

“ Polat Alemdar İçin Aşk Estetiği-Necati Şaşmaz’ın başrolünü oynadığı Kurtlar Vadisi-Irak filminin galasında tanışan ikili, evlenmeyi planlıyor-KURTLAR Vadisi’nin yıldızı Necati Şaşmaz’a gönlünü kaptıran İranlı manken Elnaz Pirayesh , “ aşk estetiği “ oldu.Sevgilisi için kalçalarını dolgunlaştırıp silikon taktıran Pirayesh, “ Polat’la birlikte yakında İran’a gideceğiz.”Ailemle tanışacak “ dedi.-Polat İçin Operasyon-İranlı manken Elnaz, sevgilisi Necati Şaşmaz istediği için tepeden tırnağa estetik yaptırdı.- Elnaz, sevgilisi istediği için Kadıköy’de özel bir hastanede silikon taktırdı ve kalçalarını dolgunlaştırdı.Elnaz, ameliyat sonrası Takvim’e aşkını anlattı.NAZARDAN ÇOK KORKUYORUZ-ŞAŞMAZ’ın İran’a gidip ailesiyle tanışmak istediğini belirten Elnaz, “ Ama annem hemen öyle beni isteyene vermez” dedi.Elnaz, birbirimize aşığız.Ama nazar değmesinden korktuğumuz için aşkımızı göz önünde yaşamak istemiyoruz”

“Elnaz’a Sus Emri- Yaklaşık 4 aydır Necati Şaşmaz ile aşk yaşayan Elnaz’a sevgilisinden sus emri : “Artık konuşma”.- NE YAPACAĞINI ŞAŞIRDI-“VADİ” nin Polat’ı Necati Şaşmaz gerçek hayattada dizideki gibi emirler yağdıran bir isim çıktı. Yaklaşık 4 aydır gizli aşk yaşadığı “İnternette Hayali Sevişmeler” isimli kitabıyla tanınan İran’lı manken Elnaz Pirayesh ile gizli gizli aşk yaşayan Polat aşkı su yüzüne çıkınca ne yapacağını şaşırdı.- POLAT: “İNKAR EDECEKSİN”- ŞAŞMAZ’ın Takvimin haberi sonrası Elnaz’ı arayarak “Bu konuda konuşma. Birlikteliğimizi inkar edeceksin” diye emirler yağdırdığı iddia edildi. Elnaz sevgilisinin bu talimatından sonra konuşmaktan kaçındı.Bu arada Elnaz sevgilisi istediği için tepeden tırnağa estetik yaptırmıştı.”

M.Necati ŞAŞMAZ adına Davacı olarak KADIKÖY 2. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2006/202 Es., 2007/81 kar. no.lu KARAR ÖZETİ :

“…….Dava konusu haberlere gelince, davacı tanınmış bir sinema sanatçısı olup, özel hayatındaki mazbut, ağırbaşlı ve dengeli yaşamı ile haklı bir beğeni kazanmıştır.Oysa yayınlanan haberlerde yukarıda verilen ölçüler dışına çıkılarak davacının bir sevgilisi olduğu, aşk ilişkisinin devam ettiği ileri sürülmektedir.04.06.2006 tarihli Takvim Gazetesi’nin 1. ve2. sayfalarında “ Kurtlar Vadisi İran,Vadinin Polat’ın son sevgilisi İranlı yazar-Belgrad ormanlarında randevu, Polat’ı Romeo’ya çeviren aşk “ Kurtlar Vadisinin Polat’ı Necati Şaşmaz gönlünü İranlı güzel Elnaz’a kaptırdı.İkili sık sık 5 yıldızlı otellerde ve Belgrad Ormanında bulunuyor.Olay kitabın yazarı, Gala’da tanıştılar.Başlıkları ile yer almıştır.Yine 5.6.2006 tarihli Takvim Gazetesinin 1. ve 2. sayfalarında devamla… Polat Alemdar için aşk estetiği…. Aşkımızı göz önünde yaşamak istemiyoruz… şeklinde yayınlanmıştır.Adı geçen bayanın resmi (izni alınmaksızın) basılarak haber somutlaştırılmıştır.

Haberlerin içeriği ve ileri sürülüş biçimi ile hukuka aykırıdır.Haberin veriliş biçimi ve içeriği , sansasyon, fazla sürüm, rekabet gibi amaçlarla kaleme alındığı anlaşılmaktadır.Kaldıki haberin kendisi doğru olmayıp hayal mahsulüdür.

Davacı, tanınmış bir kişi olmakla birlikte, medya önüne çıkmamakta, sade ve sakin bir yaşam ile beğeni toplamıştır.Kişiliği bu şekilde belirlenenlere karşı gerçek dışı yayınlarla davacının manevi kişiliğinin zarara uğradığı kabul edilmelidir.Kişilik hakları hukuka aykırı olarak saldırıya uğrayan kimse manevi tazminata hükmedilmesini isteyebilir.Hakim, manevi tazminatın miktarını tayin ederken saldırı teşkil eden eylem ve olayın özelliği yanında tarafların kusur oranını, sıfatını, iştigal ettikleri makamı ve diğer sosyal ve ekonomik durumları da dikkate almalıdır.Miktarın belirlenmesinde taktir hakkını doğru olarak kullanılmasında hak ve menfaat kurallarına uygun hüküm kurulması TMK’nun 4. maddesi gereğidir.

…………………………

Mahkememiz hukuka aykırı eylemler nedeniyle davacı lehine…………….YTL. manevi tazminatı uygun görmüş , fazlaya ilişkin talebin reddi ile aşağıdaki hükmün tesisine karar verilmesi gerekmiştir.

………………………… ”

VATAN 2 KARARI

“ KURTLAR VADİSİ IRAK “ isimli Sinema Filmi, T.RACİ ŞAŞMAZ ve Bahadır ÖZDENER hakkında

VATAN İKİ GAZETESİ 28.02.2006 Tarihli sayısında MUTLU TÖNBEKİCİ tarafından Sayfa 9’da “ KURTLAR VADİSİ DEĞİL DÜPEDÜZ SALAKLAR VADİSİ “ başlıklı yazı :

“ ….Kurtlar Vadisi Irak uzun zamandır seyrettiğim en ‘gülünç’ film.ABD ordusuna girmeye vazgeçirmekten ziyade , Türkler’in ruh sağlığından ve herhangi bir şeyi yüzlerine gözlerine bulaştırmadan yapabilme yeteneklerinden şüphe ettirmeye hizmet eden bir film. “,

“ Milliyetçi bir film çekilmez demiyorum, pek ala yapılabilir de bu kadar dangalakça şeyler yapan ‘ kahramanlarla’ nasıl övüneceğim bir türlü bilemiyorum.”,

Filmdeki Türk’lerin alayı sersem farkındaysanız.Akılları basit çocukça intikamlardan başka bir şeye çalışmaz,…..Ucube Şov’a çıkacak kadar çirkindirler,….hesapta özel timci olan ama aslında düpedüz mafya olan birinden yardım isterler….O da kimseden emir almadan kendi başına ancak bir orta 2 öğrencisinin aklına gelecek kadar zeka seviyesi düşük planlar yapar…
Üstelik de beceriksizdir! “,

“ Çuvalın intikamını almaya çalışmak başlı başına gerzekçe bir şeyken bir de yöntemlere bakar mısınız?vah vah vah…”,

“ Türkler teröristtir,üstelik en beceriksizinden ! mesajı mıdır bizi bu kadar mutlu eden,…..”,

“ Bana göre Amerikan düşmanlığından ziyade düpedüz Türk düşmanlığı yapılmış filmde.Birisi ‘ hadi Türk imajını yerle bir edecek bir film çekelim ‘ dese bu kadar feci bir
şey yapamazdı.Yabancı bir filmde Türk karakterleri olarak Polat Alemdar’ı, Memati’yi veya Abdulhey’i görsek ‘Yuh amma abartmışlar’ derdik.Biz bu kadar çirkin , bu kadar aptal, bu kadar beceriksiz değiliz diye isyan ederdik.Türkler terörist değildir , terör yapmazlar diye hop oturup hop kalkardık. “

“...Filmin zeka kırıntısı taşıyan yegane paragrafı buydu ve çok komik ama tam da denilen oluyor yine.Filmin Türkler’i gerzek olarak göstermesine alınmıyoruz da Almanya’da yasaklanmaya kalkılmasına alınıyoruz! ”

T.RACİ ŞAŞMAZ ve Bahadır ÖZDENER adına Davacı olarak KADIKÖY 5. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2006/66 Es., 2006/307 no.lu YARGITAY’CA ONANMIŞ KARARI ;

“ …….Davalı taraf eleştiri hakkını kullanırk, “ bu kadar dangalakça şeyler yapan ‘ kahramanlarla ‘ nasıl övüneceğim bilemiyorum “ , “Filmdeki Türkler’in alayı sersem farkındaysanız “ diyerek, davacı tarafın kişilik hakkını ihlal etmiştir.

****** : Ahmak, budala, bön, aptal; dangalak ise akılsız , düşüncesiz, anlamındadır. Ancak kişiyi aşağılamak için kullanılır.
Yazı tümü incelendiğinde , hakarete amiz sözlerin dışında eleştiri sınırları içindedir.Hakarete amiz sözler söylemeden de basın eleştiri hakkını rahatlıkla yapar.
Yapılan yargılamaya , toplanan delil durumuna göre “ düpedüz salaklar vadisi “ , yapanların “ ******ça , dangalakça “ eser yaptığının ima edilmesi davacıların kişisel haklarına saldırı olduğundan , ……. YTL. davalı Bağımsız Gazeteciler Yayıncılar A.Ş.’den ,…..YTL. MUTLU TÖNBEKİCİ’den dava tarihinden itibaren yasal faiziyle alınarak davacı T.Raci ŞAŞMAZ’a verilmesine , fazlaya dair talebin reddine, ……….YTL. davalı Bağımsız Gazeteciler Yayıncılar A.Ş.’den ,…..YTL. MUTLU TÖNBEKİCİ’den dava tarihinden itibaren yasal faiziyle alınarak davacı Bahadır ÖZDENER’e verilmesine , fazlaya dair talebin reddine karar verilmesi gerektiği sonuç ve kanatine varılmıştır….”

YENİ AKTÜEL KARARI

M.NECATİ ŞAŞMAZ hakkında

YENİ AKTÜEL DERGİSİ 28/2006-4 24-30 OCAK 2006 SAYISI 20. ve 21. Sayfalarında PERİHAN MAĞDEN tarafından yazılan “ KURTLAR VADİSİ’NDE TAHLİYE BUNGUNLUĞU/ BULANIKLIĞI/ ŞAŞKINLIĞI/ PİŞKİNLİĞİ “ başlıklı yazı :

““ Yani manşetin bu olduğu gün; Haluk Kırcı/ Oral Çelik/Abdullah Çatlı ve tabii Uluslararası Katilimiz, Milli Değerimiz Mehmet Ali Ağca’nın karışımı, onların televizyon dizisine uyarlanmış kopyası Sanal Katil Polat Alemdar….”,

“ Devletin Esas Katilleri’nden ilhamlanarak yaratıklandırılan bu Sanal Katil, bu milli davaların adamı Polat Alemdar için bunca ayılıp bayılacaksınız, 1 gün onu oynayan kazmaya katlanması karşılığında 800 bin doları cebe indiren 2 oyuncuyla 10-15 dakika röportajlayabilmek için Los Angeleslar’a uçacaksınız, …….“,

“ Necati Şaşmaz 1 Muasır Medeniyet Ülkesi’nde komodin, dolap, baston filan olabilirdi.Bu ülkede açıkgöz Bahadır Ağbisi alıp onu Pinokkatil yaptı. Ağzını hala tam kapamayı öğrenemese ve yüzünden IQ yoksunluğu aksa da, süper 1 halt oldu diyelim.”,

“ İşte şimdi biri ( Sanal Kardeşi ) pek yakında sinemalarımızda : Irak’ta devlet için son bir operasyonda.(Ya da bu reklam geliriyle sondan 18 bin önceki adam öldürme seansında.) “

M.Necati ŞAŞMAZ adına Davacı olarak KADIKÖY 5. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ’nde açılan davanın 2006/33 Es., 2006/216 no.lu KARARI, YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ 2006/13022 Es. 2007/14569 Kar. No.su ile BOZULMASINA karar verilmiştir.Özetle ;

“ Dava konusu yazının bütünlüğü göz önünde tutulduğunda , esas itibariyle güncel bir konuya ilişkin olduğu; bu bağlamda, davacının rol aldığı dizi ile canlandırdığı karakterin eleştirildiği görülmektedir.Basının, kamuoyunu bilgilendirme ve ötesinde kamuoyu oluşturma hakkı çerçevesinde ; karşı görüş, düşünce ve eleştiride bulunabilmesi olağan kabul edilmelidir.Ancak, bu hakkın kullanılmasında; yayının konusu ile kullanılan sözler arasında düşünsel bağlılık anlamında öz ile biçim dengesi korunmalıdır.Yayın doğru olsa da ve kamu yararı bulunsa bile; üslup uygun değilse , aşağılayıcı, küçük düşürücü, abartılı ise hukuka uygunluktan söz edilemez……. Şu durumda, yayın hukuka aykırıdır….. Mahkemece , davacı yararına uygun bir miktar manevi tazminat takdir edilmesi gerekir.Karar, açıklanan nedenlerle yerinde görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın , yukarıda gösterilen nedenlerle BOZULMASINA….”


Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz