ForumLider
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanmak için Lütfen Üye Olunuz.
ForumLider

Private Serverler Online Oyunlar Pc Oyunları

Giriş yap

Şifremi unuttumReview http://forumlider.yetkin-forum.com on alexa.com

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İran uzaya roket gönderdi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 İran uzaya roket gönderdi Bir Çarş. Şub. 03, 2010 2:37 pm

sino45

avatar
Admin
Admin
İran, fırlattığı roketle ilk kez uzaya canlı gönderdi ve Batılı devletlere de meydan okudu.


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'nin [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve Kuzey Kore'nin atabileceği türden füzeleri etkisiz hale getirecek füzesavar denemesinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Tahran yönetimi "Ulusal Uzay Günü"nde içinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] canlının bulunduğu ilk kapsülünü fırlattı.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, uzaya gönderilen "Kavoşger-3" adlı roketin içinde fare, kaplumbağa ve solucan gibi canlıların bulunduğunu açıkladı.
Bu açıklama, zaten Tahran’ın nükleer programından rahatsızlık duyan Batılı devletlerde, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]’ın savaş başlığı taşıyan uzun menzilli roketler üretebilecek teknolojiye sahip olduğu endişesi yarattı.
Vahidi, roketin uzaya bilimsel araştırma amaçlı olarak gönderildiğini ve kapsülün deneysel bilgilerle dönmesinin hedeflendiğini bildirdi. Bu açıklamaya [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tepki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'dan geldi.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın roket fırlatmasından "endişe duyduklarını" söyledi. AFP'ye konuşan sözcü, "Bu açıklama, yalnızca uluslararası kamuoyunun [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın paralel bir çalışmayla hiçbir sivil amacı olmayan bir nükleer program ürettiği yönündeki kaygılarını daha da güçlendirecektir" dedi.
MEYDAN OKUDU
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da üç haberleşme uydusu ile bir uydu taşıyıcısının tanıtım töreninde yaptığı açıklamada, Batılı devletlere adeta meydan okudu.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'ın bilim ve teknolojide geldiği noktanın önceleri hayal bile edilemediğini anlatan Ahmedinejad, "Bilim ve kültürle sulta düzenini yıkabiliriz. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'da hiç kimsenin dünyaya hakim olan zulüm düzenini yok etmek için askeri çatışmayla zafere ulaşılacağını düşündüğünü sanmıyorum. Ne buna inanıyoruz, ne de doğru bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olarak kabul ediyoruz” diye konuştu.
“Hegemonyacı güçlerin yenilgiye uğratılmasının, adalet ve insanlığa giden yolun açılmasının bilimden geçtiğini” kaydeden Ahmedinejad, insanın ilimle kendisini tanıdığını ve kemale erişebileceğini söyledi.
İLETİŞİM UYDULARI
Törende tanıtılan haberleşme uyduları "Tulu", "Nevid" ve "Misbah-2" ile uydu taşıyıcısı "Simurg"un İranlı bilim adamı ve mühendislerin imzasını taşıdığı ve bir öncekilere göre çok daha gelişmiş oldukları belirtildi.
"Sefir" adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını 17 Ağustos 2008'de fırlatan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], "Ümit" adlı ilk yerli haberleşme uydusunu da "Sefir-2" uydu taşıyıcısıyla 3 Şubat 2009'da başarıyla fırlatmıştı.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], 2020'ye kadar ilk astronotunu uzaya göndermeyi hedefliyor.</IMG>

Kullanıcı profilini gör http://forumlider.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz