ForumLider
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanmak için Lütfen Üye Olunuz.
ForumLider

Private Serverler Online Oyunlar Pc Oyunları

Giriş yap

Şifremi unuttumReview http://forumlider.yetkin-forum.com on alexa.com

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ABD, Afganistan'dan uzun süre çıkmayacak

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ABD, Afganistan'dan uzun süre çıkmayacak Bir Cuma Ocak 22, 2010 1:17 pm

sino45

avatar
Admin
Admin
ABD, Afganistan'dan uzun süre çıkmayacakABD'nin Afganistan ve Pakistan'da, Amerikan askerlerinin bölgeyi terk etmesinden sonra da uzun bir süre sivil varlığını sürdüreceği bildirildi.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]- ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı "Afganistan ve Pakistan -Bölgesel İstikrar Stratejisi" başlıklı raporda Başkan Barack Obama'nın, Afganistan'ın tarım sektörünün yeniden inşasına katkıda bulunmak, yönetim kabiliyetini güçlendirmek ve El Kaide ile bağını koparmak isteyen Taliban militanlarını yeniden topluma kazandırma çabalarını desteklemek için daha fazla sivil danışman göndermek istediği belirtildi.
ABD'nin Afganistan'da geçen yıl 320 adet olan sivil uzman sayısını halihazırda üçe katlayarak 1000 civarına yükselttiğine işaret edilen raporda, Obama yönetiminin bu yıl sivil alanı, sahada ve Afgan halkına gerekli hizmetleri sunan önemli bakanlıklarda uzmanları toplayarak, yüzde 20-30 oranında daha genişletme arzusunda olduğu kaydedildi.
Uzmanların, ABD Dışişleri, Tarım, Hazine, İç Güvenlik ve Adalet bakanlıkları ile Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi ve FBI gibi kurum ve bakanlıklardan olduğu belirtiliyor.
Raporda, Washington'ın Afganistan'daki kilit bakanlıklara 50'den fazla ek sivil danışman, başkent Kabil dışındaki 50'den fazla kesime de yüzlerce yeni personel üyesi yerleştirmekte olduğu ifade edildi.

"Afganistan'ı bir daha terk edemeyiz"

ABD Dışişleri Bakanlığı raporunda, "1989'da Sovyetler'in çekilmesinden sonra yaptığımız gibi Afganistan'ı terk edemeyeceğimizin bilincinde olarak, bu ülkenin başarısız bir devlet ve El Kaide için güvenli bir barınak haline gelmemesi için sivil çabalarımızın muharebe misyonumuzun ötesinde sürdürülmesi gerekiyor" ifadesi kullanıldı.
Raporda, "Afganistan'daki muharebe misyonumuz açık uçlu olmamakla birlikte, bölgedeki sürekli çıkarlarımızı korumak için Afganistan ve Pakistan'daki siyasi, diplomatik ve ekonomik angajmanızı uzun vadeli olarak devam ettireceğiz" denildi.
Afganistan'daki asker sayısını artırma kararını geçen ay duyuran Obama'nın, 1 Şubat'ta Kongre'ye yeni bütçesini sunarken, asker artırımı için 33 milyar dolarlık acil savaş fonu talebinde bulunmasının beklendiği ifade edilirken, Dışişleri Bakanlığı raporunda, Obama'nın yeni Afganistan stratejisi için fon talebinin, "programların hayata geçirilmesine yönelik sivil yardımlar için büyükçe bir miktarı" da içereceği belirtildi.
Raporda, "Sivil yardımlar, kilit alanlarda Afganların kapasitesini inşa etmeye katkı sağlayacak, ayrıca onlara taahhüdümüzün uzun vadeli olduğunun güvencesini verecek" ifadesine yer verildi.

Clinton, Milliband ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da bugün Washington'da temaslarda bulunan Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband ile Dışişleri Bakanlığı'nda biraraya gelirken, görüşmenin ağırlıklı gündemini Afganistan konusunda gelecek hafta Londra'da düzenlenecek olan uluslararası konferansa ilişkin detaylar oluşturdu.
Clinton, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Obama'nın yakında Kongre'ye, Afganistan ve Pakistan'ın istikrarlaştırma stratejisinin sivil kısmına fon sağlanması talebinde bulunacağını bildirdi. Talepte bulunulacak fonun miktarı hakkında bilgi vermeyen Clinton, her bir ülkenin Afganistan için sivil ve askeri kaynaklarını harekete geçirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
22 Ocak 2010

Kullanıcı profilini gör http://forumlider.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz