ForumLider
Forumumuzdan Daha İyi Yararlanmak için Lütfen Üye Olunuz.
ForumLider

Private Serverler Online Oyunlar Pc Oyunları

Giriş yap

Şifremi unuttumReview http://forumlider.yetkin-forum.com on alexa.com

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

TEKEL işçileri açlık grevine ara verdi

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 TEKEL işçileri açlık grevine ara verdi Bir Cuma Ocak 22, 2010 1:14 pm

sino45

avatar
Admin
Admin
TEKEL işçileri açlık grevine ara verdiTek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, "Yarından itibaren AKP milletvekillerini kabul edeceğiz. AKP'nin üst yönetimi hariç toplumun her kesimi bize destek veriyor" dedi.

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]- TEKEL işçileri, açlık grevine bugün saat 11.00 itibarıyla ara verdiler. TEKEL işçileri, Türk-İş Genel Merkezi çevresindeki oturma eylemlerini ise sürdürüyorlar.
TEKEL işçileri eylemleri 39. gününe girerken, Tek Gıda İş Sendikası Başkanlar Kurulu'nun kararı gereği açlık grevine başlayan 150 işçi dün Konfederasyonların aldığı ortak kararlar doğrultusunda açlık grevine ara verdi.
Tek Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, 26 Ocak'a kadar çözüm bulunmaması durumunda kendisi de dahil olmak üzere isteyen tüm işçilerin açlık grevine başlayacağını açıkladı.
Açlık grevine ara veren işçilere seslenen Türkel, Bazı TEKEL işçilerin, "Sendikaya rağmen biz açlık grevine devam etmek istiyoruz" tavrının sürdürmelerini tasvip etmediklerini kaydederek "Hak-İş ve Memur-Sen'e hiçbir zaman el uzatmazdım. Ama Tekel işçisinin mücadelesi için elimi uzattım. Bu mücadele, kişisel duygu ve tepkilerim üzerinde olacak kadar önemli bir mücadele" diye konuştu.


"AKP milletvekillerini kabul edeceğiz"
Bir grup TEKEL işçisinin bazı basın kuruluşlarına yaptığı "Biz konfederasyona rağmen açlık grevi kararı aldık, sürdürüyoruz" şeklindeki açıklamalarına tepki gösteren Türkel şöyle dedi:
"Sendika olmazsa işçi olmaz, işçi olmazsa sendika olmaz. Birbirimizle et ve tırnak gibiyiz. AKP milletvekilleri bizi daha önce ziyarete gelmek istemişlerdi. O zaman kabul etmemiştik, yarından itibaren AKP milletvekillerini kabul edeceğiz. AKP'nin üst yönetimi hariç toplumun her kesimi bize destek veriyor."


"Hükümet uzattığımız elimizi tutmalı"

Türkel, Türk-İş Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada ise, işçi ve memur konfederasyonlarının dün aldıkları karar gereği Hükümet'le görüşmelerin rahat bir ortamda geçebilmesi için 26 Ocak'a kadar açlık grevine ara verdiklerini açıkladı. Türkel, açlık grevindeki birinci grubun grevi zaten bugün bitireceğini vurgulayarak görüşmelerde Hükümet'e jest olması için bu kararın alındığını açıkladı. Türkel, 26 Ocak saat 17.00'ye kadar olumlu sonuç alınmaması durumunda kitlesel olarak açlık grevine başlayacaklarını ifade etti. Türkel, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu 3 günlük sürede çok şanslıydık. Hastaneye kaldırılan arkadaşlarımız oldu ama ölümcül bir olayla karşılaşmadık. Tehlikeli ve kötü sonuçlarla karşılaşmadık. Bu süreçte oturma eylemimizi aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Hükümet'in uzatılan eli tutması, bunu iyi değerlendirmesi gerekir."
Türkel'in konuşması sırasında işçiler "Zafer direnen emekçinin olacak", "Yaşasın Ankara direnişimiz", "TEKEL işçisi, direnişin simgesi", "Direnen işçiler yenilmezler", "Yaşasın açlık grevi direnişimiz", "Biz haklıyız, biz kazanacağız" sloganları attılar. Açlık grevinden çıkan işçiler dışarıda büyük bir coşkuyla karşılandı.
Bu arada, açlık grevini bitiren işçilerden Hilal Akbulut, fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

TEKEL işçilerine destek
Muğla'da, Türk-İş'e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri, Ankara'da eylem yapan TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla naylon çadırda bir günlük açlık grevi başlattı.
Muğla'da Perşembe Pazarı girişindeki parkta yağmur ve fırtınaya rağmen kurdukları naylon çadırda bir araya gelen sendika üyelerine, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi. İşçilerin tümü, eyleme kefen giyerek, katıldı.
Açlık grevi başlatan sendikacılar adına basın açıklaması yapan Türk-İş Muğla Temsilcisi Süleyman Girgin, TEKEL işçilerinin Ankara'da başlattığı direnişin, emeğin, alın terinin ve güvenli bir geleceğin mücadelesi olduğunu belirtti.
Girgin, ''Bugün TEKEL işçilerine uzaktan da olsa yanlarında olduğumuzu göstermek amacıyla 1 günlük açlık grevine başlayacağız. TEKEL işçilerinin mücadelesi, ülkemizin emek tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır'' dedi.


"Yağmur ve fırtınaya rağmen çadır kurduk"
TEKEL işçilerine destek amacıyla aldıkları açlık grevi kararını kentte etkili olan şiddetli yağış ve fırtınaya rağmen ertelemediklerini belirten Girgin, ''Yağmur ve fırtınaya rağmen çadır kurduk. Açlık grevine katılan arkadaşlarımız, naylon çadırın içinde soğuğa rağmen eylemlerini sürdürecekler. Ankara'daki Tekel işçilerinin yaşadığı şartları görünce, bizim yaşadıklarımızın bir önemi yok'' diye konuştu.
Bu arada, çadırın girişine ''Ankara'daki TEKEL işçilerine Muğla'dan destek'' yazan bir pankart asan işçilerin, açlık grevinin yapıldığı naylon çadırın fırtına nedeniyle uçmasını önlemek amacıyla yoğun çaba sarf ettiği ve etkili yağış nedeniyle zor anlar yaşadığı gözlendi.

Kullanıcı profilini gör http://forumlider.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz